Toyota Auris fasades in som efterträdare till populära trotjänaren Corolla år 2007. Modellerna såldes parallellt fram till 2009. Det återstår att se om Auris slår lika bra och håller samma goda kvalitet som företrädaren över tid, men hittills ser det bra ut. Klart bättre än för medelbilen. 2010 underkändes bara 0,4 procent av första årsmodellens bensinbilar för modellfel, medan 0,9 procent av dieslarna underkändes.
Toyota Auris är en rejäl liten bil i Golf-klassen som är tänkt att passa alla och det gör den också. Med flera ord betyder det lagom av det mesta, men aldrig för lite. Testbilens motor, 123 hästars 1,6-liters bensinmotor, är lite seg och bilen behöver tid på sig för att komma upp i önskad hastighet. Styrningen har en tröghet som nog upplevs som stadig av vissa och tråkig av andra. Det mjuktröga trampet i bromspedalen känns lite ovant, men motverkar omedveten tvärbroms. Tryggt, men aningen profillöst.
Det känns som om Toyota har pressat ut mesta möjliga bredd och längd inuti. Baksätet är rymligt och två personer sitter riktigt bra. Möjligheten att justera sätesryggen i två lutningslägen ökar bekvämligheten. Bakom ratten hittar de flesta sin rätta position. Stolen fattas inga inställningsmöjligheter och ratten ställs in både i höjd- och längdledd. Sittkomforten är av god standardkvalitet. Instrument och reglage sitter och ser ut som de ska.
Siffrorna som visar hastighet och varvtal är behagligt orange och föraren får hjälp med körningen av elektroniken. En grön pil samt ordet "shift" syns mellan huvudinstrumenten när det, ur datorns bränsleekonomiska synvinkel, är dags att byta växel. Jag gillar den höga placeringen av växelspaken.
Den basutrustade testbilen är enkel i sitt utförande. Vanlig AC duger gott, ännu bättre är förekomsten av dubbla handskfack vid sidan av en mer gängse pryllåda. Infällda mugghållare i instrumentbrädan fungerar alltid bra. Första årsmodellens Toyota Auris kom med två bensinmotorer: 1,4 liter 97 hästkrafter och 1,6 liter 124 hästkrafter, och tre dieslar: 1,4 liter 90 hästkrafter, 2,0 liter 126 hästkrafter och slutligen 2,2- liters diesel 177 hästkrafter. 2010 kom Auris 1,8 HSD med hybridkombinationen el/bensin. Något för alla smaker alltså.
Toyota Auris kvitterade ut full pott från Euro NCAP 2007. Antisladdsystem är standard liksom krockgardiner. Ett plus för det barnsäkra tänket kring startproceduren. För att kunna starta bilen måste kopplingen vara tryckt i absolut bottenläge. Ett ögonblick där var systemet till och med journalistsäkert.
Toyota Auris 1,6 2007
ALLMÄNT
Toyota Auris efterträdde halvkombiversionen av Toyota Corolla hösten 2007. Auris är en modell i lilla mellanklassen som konkurrerar direkt med Volkswagen Golf, Ford Focus, Opel Astra med flera. Utrymmena är goda i den 4,22 meter långa bilen. Interiören har en ovanligt högt dragen mittkonsol, vilket har möjliggjort placering av ett öppet fack under växelspaken. Toyota har gjort sig känt som ett kvalitetsmärke och det finns ingen anledning att tro annat än att Auris också kommer att prestera bra. Fokus för Toyota har varit att Auris i högre grad än Corolla också ska kännas som en kvalitetsbil. Men i verkligheten avviker den inte särskilt från konkurrenterna vad gäller upplevd kvalitet. Två bensinversioner på 1,4 och 1,6 liter finns på programmet, samt tre dieselmotorer och en elhybrid.
EKONOMI
Cirkapris: 100 000 kr (testbilens pris: 104 900 kr)
Skatt: 1 280 kr/år
Servicekostnad/intervall: mellan 1 900 kr, stor 4 600 kr/1 500 mil eller 1 år
REPARATIONSKOSTNADER (Märkesverkstad)
Kamremsbyte/intervall: Kamkedja
Bromsskivor och belägg fram: 4 300 kr
Bromsbelägg bak: 1 700 kr
Spindelleder: 5 600 kr
Främre länkarm: 6 100 kr
Stötdämpare: 5 800 kr fram, 4 400 kr bak
Strålkastare: 4 200 kr
MILJÖ
Bränsle: Bensin
Bränsleförbrukning: 0,71 l/mil
CO2-utsläpp: 166 g/km
TEKNIK
Effekt: 124 hk
Cylindervolym: 1,6 liter
Växellåda: manuell, 5 växlar
Vikt: 1 380 kg
Maxlast: 370 kg
Bagageutrymme: 354 l
Längd/bredd/höjd: 424/176/151 cm
SÄKERHET
Trepunktsbälte alla platser: Ja
Krockkudde förare/passagerare: Ja/Ja
Sidokrockkudde: Ja
Låsningsfria bromsar: Ja
Nackskydd alla platser: Ja
Antisladd: Ja
Euro NCAP:s krocktest: Fem stjärnor av fem, Toyota Auris 2006. Folksams olycksstatistik: Statistik saknas
PLUS
Driftsäker bil som passar alla. Hög säkerhet med antisladdsystem som standard.
MINUS
Toyotas gaspedalproblem kan gälla Auris. Kolla att "din" Auris kontrollerats av Toyota.
Så här görs begagnattestet: Bilen provkörs på varierande vägtyper och i stadstrafik. Kvaliteten på bilar av samma fabrikat och årsmodell kan variera beroende på faktorer som milantal och allmän skötsel.
Fotnot: Priset för en enskild bil kan variera beroende på körsträcka, utrustning, skick och inköpsställe. Avvikelser på plus eller minus 10 procent från det angivna cirkapriset är vanliga.