Här är Volvos nya småbil

Så här ser Volvos nya småbil C30 ut. I alla fall om man skalar bort några små spektakulära detaljer. För när den avtäcks på bilsalongen i Detroit nästa vecka presenteras den som en konceptbil medan den slutgiltiga versionen visas först i höst, på salongen i Paris. Men detaljarbetet avslöjar att det här i princip är en produktionsfärdig bil.

Bakluckan är helt gjord i glas och är nästan identisk med den som finns på säkerhetsbilen Volvo SCC. Den har i sin tur lånat sin design från klassiska Volvo P1800 ES.

Bakluckan är helt gjord i glas och är nästan identisk med den som finns på säkerhetsbilen Volvo SCC. Den har i sin tur lånat sin design från klassiska Volvo P1800 ES.

Foto: Lennart Pettersson

Motor2006-01-05 10:06
Volvo C30 Design Concept ger alltså mer än en fingervisning om hur Volvos nya småbil kommer att se ut. Och det är fastställt att bilen ska heta C30.
Konceptbilen har två dörrar, fyra individuella säten och en glasad baklucka. Designen bär flera tydliga drag av den tidigare visade säkerhetsbilen Volvo SCC, som i sin tur har lånat drag från klassiska P1800 ES.
Volvo C30 är inte tänkt som någon alldaglig familjebil. Lastutrymmena är mer avsedda för en dokumentportfölj och någon lätt sportutrustning, men ryggstöden bak kan fällas om man trots allt vill klämma in ett par varukassar och en back mineralvatten.

Kortare och bredare
Volvo C30 är 23 centimeter kortare än Volvo S40 men aningen bredare. Under huven sitter Volvos numera legendariska femcylindriga 2,4-litersmotor med turbo som ger 260 hästkrafter och nära nog sportvagnsprestanda. Från stillastående till 100 km/t tar man sig på 6 sekunder blankt. Konceptbilen rullar på jättelika 19-tumshjul vilket sannolikt inte blir standard på produktionsbilen.
-En bil som utstrålar en muskulös smidighet måste hålla vad utseendet lovar när du sätter dig bakom ratten, säger Håkan Abrahamsson som leder C30-projektet. Den här bilen vänder sig till kunder som i högt tempo tar sig mellan hemmet, kontoret, möten, gymmet och favoritställena ute på stan.

Toppversion först
Nya Volvo C30 premiärvisas på bilsalongen i Paris i september och introduceras sedan successivt över hela världen.
Volvos strategi brukar vara att lansera toppversionerna först vilket skulle tyda på att det kommer enklare och billigare varianter av C30 under 2007.
Innan dess kommer dock helt nya S80, som blir Volvos nya flaggskepp. Den premiärvisas på bilsalongen i Genève redan om två månader, i månadsskiftet februari-mars.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!