Pigga primörer i pingst

Precis har vi klarat av´Kristi himmelsfärdshelgen så är det dags för pingst. Här är en hrlig pingstmeny för den som vill hänryckas av säsongens primörer.

Stekt sparris med rökt lax.

Stekt sparris med rökt lax.

Foto: Nina Leijonhufvud

Mat & dryck2006-06-01 00:00
Sparrisen börjar komma och du kan hitta svensk i välsorterad butik eller hos odlare. Den spädaste sorten kan man till och med knapra på rå!
Annars finns importerad så gott som året runt. Men den svenska är värd att vänta på.
Har du inte hunnit ännu är det hög tid att damma av grillen. Lamm passar utmärkt och jag använder helst ett lokalt producerat kött. Ett besök på en gårdsbutik kan verkligen löna sig.
Allt prat om att det smakar gammal tacka eller ullkofta är en gammal fördom. Tillsammans med färskpotatis i en caesarinspirerad dressing smakar lammkött underbart.
Lamm på grillen och färskpotatis på spisen sprider sommardofter och hopp om sol. Receptet nedan går även att tilllaga på spisen.
Rabarbern är en given ingrediens till desserter så här års. En kompott som äts ljummen tillsammans med glass får avsluta pingstmiddagen.
Det blir en gammaldags dessert som sprider kära smaker rakt in i hjärtat. Visste du att kanel och vanilj är smaker som förknippas med trygghet?
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!