Bästa vinvalen till grillkvällen

På svenska grillar ligger numera inte bara köttbitar, utan även fisk, grönsaker etc. Vilket vin som passar till har mycket att göra med tillbehör, såser och marinad. Subtila viner passar sällan bra till grillat, medan sötfruktiga viner nästan alltid funkar. Här är tre pålitliga vinval i sommar.

Foto:

Mat & dryck2017-06-23 05:00

Brancaia Tre

#75501, 134 kr. Fylligt rött vin.

Till grillat kött i klassisk tappning är detta ett väldigt bra och fruktigt rött vin som passar det mesta. Fruktdriven modern Chianti med körsbärskärnig örtig känsla som är ett ypperligt allsidigt vin. Inte bara till grillat utan till det mesta i kraftigare stil.

Alvarinho Contacto

#6707, 119 kr. Torrt vitt Vin.

Grillar man en hel fisk som röding, havsabborre eller gös passar ett smakrikt men fräscht vitt vin, självklart till filéer också. Här en portugisisk favorit med smak av örter, citrus och mogen gul frukt. Skalkontakt under jäsningen ger extra komplexitet.

McManis Petite Sirah

#6520 , 109 kr. Fylligt rött vin.

Grillar man kött i en mer amerikansk barbecueanda penslad med sötaktigt glaze, eller en hamburgare, passar det här smakrika amerikanska röda vinet. Sötfruktig marmeladig känsla av björnbär, rostat kaffe och vanilj med mild strävhet i lättgillad stil.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!