Efter elva år med Knivstarevyn sadlar Teater Suscena om till fars, åtminstone tillfälligt. De var helt enkelt sugna på en sammanhållen pjäs. Men de är inte trötta på revy.
– Nej, inte alls! Men vi ville testa en ny utmaning och se hur det är att spela fars inomhus. Den är så rolig att spela, säger Sussie Berglund, grundare av Teater Suscena.
Manuset är eget men inspirerat av Moliéres "Den inbillade sjuke". I denna tappning heter pjäsen "Kattguld, krämpor och kurtis".
De körde pjäsen utomhus vid Wenngarns slott 2015. Nu funderar teatergruppen på att turnera med den. Kulissen är enkelt gjord och lätt att ta med.
– Vi kan ha den här pjäsen i bakfickan. Sedan kan revy dyka upp nästa år igen, säger Sussie Berglund.
Den stora skillnaden mellan att spela revy och fars är att man i revy har flera småroller och olika handlingar.
– I farsen knyter vi ihop en hel handling. Det är en utmaning att sätta tänderna i.
Premiären är lördag 17 november på Blå Wingen bygdegård i Husby-Långhundra.