Miljöfaran i Sågenområdet bortkörd
Arbetet med det nya äldreboendet på Sågenområdet, där förhöjda halter av miljögifter påträffats, har pågått i närmare en månads tid.
Provsvaren från den undersökning som konsultbolaget Bjerking lät göra visade att några platser inom Sågenområdet hade så förhöjda halter av miljögifter att marken först måste saneras.
Ingen på det bolag som bygger äldreboendet vill uttala sig, eller har gått att nå för en kommentar, beträffande om föroreningarna i marken har sanerats.
Men Tomas Lindgren, som är Knivsta kommuns projektledare, skriver i ett mejl att saneringen skett enligt regelboken och under överseende av personal från Bjerking.
"Vi har nu schaktat bort alla massor som var hälsovådliga och kört dessa till anvisade tippar. Efter detta har arbetet fortsatt med att schakta bort massor som är olämpliga ur geoteknisk synvinkel" skriver han.
Han uppger att de förorenade massorna körts till Högbytorps avfallsanläggning i Upplands Bro.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!