Liberalerna tillbaka

Liberalerna i Knivsta har fått en ny styrelse. Efter de långdragna inbördes striderna har partiets medlemsantal minskat mycket.

Ulrika Ljungman (L)

Ulrika Ljungman (L)

Foto: Sune Henningson

Knivsta2016-02-08 11:30

Under flera år pågick bråket mellan de två falangerna i lokalpartiet. Men nu har ett gemensamt årsmöte hållits. Denna första styrelse består av bara fyra personer. Dessa är Ulrika Ljungman, ordförande samt Jörgen Kjeldgård, Sanna Älgekrans och Terry Carlbom som ledamöter.

Ulrika Ljungman är sedan i maj också vald till gruppledare i den nya föreningen.

– Det är inte optimalt att ha båda rollerna, men vi hoppas att föreningen nu ska växa igen så att vi kan fördela ut uppdragen på fler, säger Ulrika Ljungman.

I dag har Liberalerna en ordinarie plats i Knivsta kommunfullmäktige. Den har Anne-Marie Morhed, vice ordförande för kommunfullmäktige. På ersättarplatsen sitter Lotta Ek.

Ulrika Ljungman har en plats som ersättare i kommunstyrelsen.

– Vi kommer att fortsätta att samarbeta med allianspartierna. Jag är bland annat med på gruppledarmötena som alliansen har och även då samtliga partiers gruppledare träffas, säger Ulrika Ljungman om hur det fungerar praktiskt.

Vad händer nu?

– Nu satsar vi på medlemsaktiviteter för att värva fler inför nästa valrörelse. Vi ska arrangera diskussioner kring ideologi och praktisk politik. Och den nya översiktsplanen för kommunen kommer att ägnas stor uppmärksamhet, säger Ulrika Ljungman.

Liberalerna ställer sig starkt bakom planerna på att bygga fler fritids- och kulturanläggningar i kommunen.

– Vi är också mycket fokuserade på närmiljön och ny teknik vad det gäller byggande och återvinning.

På frågan om hur partiet ställer sig i de byggfrågor som Terry Carlbom genom föreningen Vårda Knivsta starkt har engagerat sig i, svarar hon att de pratat en del om det.

– Terry är engagerad i flera föreningar och han kommer att skilja på sina olika engagemang. Vårt parti tror på att bygga ut Knivsta och Terry kan bidra med kunskap om bevarandevärden. Vi är övertygade om att detta går att kombinera så att vi får ett fint samhälle i framtiden, säger Ulrika Ljungman.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om