Knivsta kommun pressar taxibolag

Om inte Taxi 020 klarar av att erbjuda färdtjänstkunderna i Knivsta kommun bra service nästa år riskerar de vite.

Knivsta2008-12-23 13:30
Dessutom kommer kommunen teckna avtal med fler taxibolag för att säkra färdtjänstresorna inom kommunen.

Under gårdagen träffades kommunens färdtjänstansvarige, Emir Subasic, och marknadschefen på Taxi 020, Frederick Scholander, för att försöka lösa de stora problemen inom färdtjänsten.

Taxibolaget har åtagit sig att se till att det finns bilar till färdtjänstresenärerna. Men kritiken mot bolaget har varit hård sedan avtalet började gälla från första oktober. Otrevligt bemötande, kraftiga förseningar och taxiförare som inte hittar rätt adress är några av punkterna. Trots förbokningar har det hänt att taxibilarna varit en timme sena.
- Det var ett konstruktivt möte. Vi är medvetna om problemen. Vi måste få en trygghet i färdtjänsten och komma åt förseningarna, säger Emir Subasic.

Om problemen fortsätter efter första januari kommer kommunen att sätta in sanktioner mot bolaget.
- Vid kraftiga förseningar till exempel i form av vite. Plus minus fem minuter är acceptabelt, men allt därutöver är inte acceptabelt, säger Emir Subasic.
Kommunen ska även undersöka möjligheten att teckna ett avtal med en entreprenör som kan säkra transporterna inom kommunen.
- Det är korta resor inom kommunen som är det stora problemet eftersom Taxi 020 inte har några lokalt förankrade bilar. Nu kan en taxi få åka från Häggvik för en tio minuters resa i Knivsta. Min ambition är att vi har konkreta förslag under januari, säger Emir Subasic.
Även Frederick Scholander var nöjd med mötet.
- Vi har samma ambition. Vi vill leverera en bra produkt. Vårt konkreta förslag är att vi ska undersöka möjligheten att lägga in fler bilar i trafikledningssystemet.

Kan ni garantera bilar till färdtjänstresenärerna i jul?
- Förhoppningsvis går det bra. Just nu sitter folk och planerar in förbokningarna som vi fått och vi har satt in en hel del resurser under julhelgen. Om man inte förbokat kan det däremot bli lite svårare.



Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om