Knivsta kulturförening vill bredda kulturutbudet för Knivstaborna genom att anordna roliga aktiviteter för alla åldrar. Fototävlingen arrangeras bland annat för att det saknas vykort med temat Knivsta.
Sista datum för anmälan var till en början den 30 september, men det är nu förlängt till den 15 oktober.
- Vi har ännu inte fått mer än en handfull anmälningar, därav förlängt datum, säger Cristina Cohen.
Tävlingen lanserades i slutet av augusti. Först i september fick Knivsta Kulturförening kulturbidrag från Knivstas fritid- och kulturnämnd samt hjälp att nå ut till skolor via rektorer.
- Jag tror personligen att det kan ta lite tid att få upp intresset. Vi är en ny förening som ännu inte är så känd. Det tar tid att bygga upp förtroende. Sedan kan det finnas viss tveksamhet, kanske främst bland barn och ungdomar, till att betala en anmälningsavgift.
Avgiften är 100 kronor för icke-medlemmar och 80 kronor för medlemmar i Knivsta kulturförening.
- Vi måste tyvärr ta ut den på grund av utgifter för att genomföra tävlingen, som vi måste kunna täcka. Det är främst annonsering, tryck av vykorten och kostnader i samband med vernissage och utställning, säger Cristina Cohen.
Hon hoppas att fotoutställningen kommer att äga rum i det nya kommunhuset. Besked om detta ska ges den 11 oktober.