Föräldrar protesterar mot låg personaltäthet
Ännu ett protestbrev från Knivstaföräldrar har skickats till ansvariga tjänstemän och politiker för förskolan. Pånytt är huvudspåret i kritiken barngruppernas storlek.
Slutsatsen som dras av föräldrarna att det går en vuxen på sex barn, på en småbarnsavdelning.
Pia Lindbom, som undertecknat brevet, får inte ihop innehållet i den slogan som nyligen vann Knivsta kommuns idétävling, Knivsta - där framtiden bor, med att Knivsta kommun hör till kommunerna med lägst personaltäthet i förskolan.
Nu kräver föräldrarna att en ökad personaltäthet på förskolan Fjärilen som ligger i linje med riksgenomsnittet, det vill säga 5 barn per anställd. Dessutom begär föräldrarna att barnen får en väl fungerande lekplats i anslutning till förskolan.
- I princip håller jag med om innehållet i brevet, och vi kommer att göra satsningar på förskolan 2008, säger Klas Bergström (m), andre vice ordförande i utbildningsnämnden.
Han säger att de extra pengarna till förskolan nästa år inte räcker för att infria alla förväntningar men lovar att förskolans kvalitetsutbyggnad ska fortsätta 2009.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!