Kvinnan dömdes i Attunda tingsrätt så sent som i februari till fängelse i ett år och sju månader för tio fall av grovt bedrägeri mot äldre. Domen överklagades och bara två månader senare slog hon till igen.
Bedragaren har tidigare jobbat inom hemtjänsten och har sökt upp äldre i deras hem i olika Stockholmskommuner, och lyckats lura av dem tiotusentals kronor i kontanter samt bland annat köpt exklusiva väskor och kläder med deras betalkort.
Kvinnan har haft tillgång till ett tjänstekort från Knivsta kommun samt en tröja med ett hemtjänstföretags logotyp. Enligt åklagaren ska hon ha sagt att hon kommit för att hjälpa till att handla eller hämta ut medicin.
I veckan dömdes kvinnan, som bor i Knivsta, återigen för exakt samma brott. Denna gång har nio äldre lurats, de flesta i Täby, att lämna ifrån sig bankkort och koder mellan den 4 mars och 12 april. Tingsrätten skriver i sin dom att den nya brottsligheten ”inletts häpnadsväckande snabbt efter den tidigare domen” och att kvinnan ”inte på något sätt” har påverkats av det utdömda fängelsestraffet.
Det totala värdet av kontantuttagen och inköpen är cirka 130 000 kronor. I bevisningen syns vilka inköp som kvinnan har gjort i olika butiker i Stockholmsområdet. För en person försvann 35 000 kronor den 12 mars. Så här såg uttagen och inköpen ut denna dag:
Tre bankomatuttag på 5 000 kronor vardera i Täby centrum, dessutom två butiksköp varav ett på Åhlens och ett på Sephora. I köpcentret Mall of Scandinavia i Solna gjordes totalt åtta butiksköp: på Hallbergs guld, Michael Kors, MOS, JD sport, Guldfynd samt på Boss store.
Kvinnans förklaring är att hon handlat i nöd. Hon har erkänt att hon lurat tre äldre personer på det sätt som åklagaren beskriver, men förnekar övriga åtalspunkter. Försvaret motsatte sig en fällande dom eftersom det skulle försvåra kvinnans möjlighet till ett nytt jobb och att få svenskt medborgarskap. Kvinnan är medborgare i Irak.
Rätten går dock på åklagarens linje och dömer henne till två års fängelse för grovt bedrägeri och försök till grovt bedrägeri. Hon ska dessutom betala skadestånd till offren på totalt cirka 130 000 kronor. Kvinnan kommer denna gång att hållas kvar i häktet tills domen kan verkställas.