Drottning Silvia inviger multiverksamhetshus

FAMILJ. Ett Svenska kyrkans multiverksamhetshus med skolor, gruppboende, konferenslokaler, kök, kafé med mera — det är S:ta Maria Alsike som nu på lördag den 4 september ska invigas med hjälp av ärkebiskopen och ­drottning Silvia – och en populär barnprogramledare.

Knivsta2014-02-18 15:51

Invigningsdagen kommer att bjuda på arrangemang under hela dagen och för alla åldrar, samt möjlighet att se byggnaden inifrån, berättar Knivsta pastorats hemsida.

Det startar med utomhusmässa klockan 10, ledd av ärkebiskop Anders Wejryd. Därefter klipper drottning Silvia bandet för byggnaden. Klockan 14 blir det Barnens Allsång med en speciell gäst. Erik Eckerdal, församlingspräst i Alsike församling, avslöjar för Knivstabygden vem det blir.
– Nassim Al Fakir, han är nog mer känd för barnen än sin bror Salem, eftersom han är programledare för barn-tv, säger han.

Dagen ska avslutas med en välgörenhetskonsert klockan 18 till förmån för skolan i Knivstas vänförsamling Musume i Zimbabwe. I konserten medverkar Stockholmsbaserade Gospelkören By Grace under ledning av Daniel Stenbaek.

Invigningen gäller hela huset men alla delar är inte färdigställda än. I bruk är skolan och förskolan, som tillsammans rymmer cirka 200 barn, kök, matsal, kafé och öppna förskolan. Färdigt senare blir vandrarhem, konferensdel, 24 kooperativa hyresrätter, LSS-boende (enligt lagen om särskilt stöd), rörelsesal och kapell.
– Köket kommer att laga mat både åt S:ta Marias förskola och skola och åt andra förskolor i området, berättar Erik Eckerdal.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om