Alsike skola kritiseras av Skolinspektionen

Två elever som varit placerade i ett utredningshem under våren kunde inte kunde delta i undervisningen. Nu får Alsike skola och Knivsta kommun kritik från Skolinspektionen för att inte ha tillgodosett elevernas rätt till utbildning.

Knivsta2009-07-10 09:26
Det är skolans, och ytterst kommunens, ansvar att utreda om en elev inte kommer till skolan och sätta in åtgärder. Knivsta kommun fattade i det här fallet inga beslut om anpassad studiegång eller särskild undervisning.

Rektorn skickade läxor till eleverna varannan vecka. Enligt kommunen beror det på att de var osäkra på vart barnen var placerade och vilka kontakter skolan kunde ta. Individ- och familjeomsorgen i Knivsta kommun har yttrat sig och sagt att barnen inte kunde vara borta dagtid medan utredningen pågick. De ville bland annat observera hur föräldrarna kunde tillgodose barnens behov av utbildning.

Skolinspektionen kritiserar att kommunen inte redovisat hur föräldrarna skulle kunna sköta undervisningen och anser att de har brustit när det gäller att tillgodose elevernas rätt till utbildning.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!