Julen är här – eller åtminstone en försmak av julkorven

Julskinka, sylta och tomtar. Det är drygt två månader till julafton men julen är redan här, eller åtminstone en försmak av den. På fredagen öppnar årets julmarknad i Österbybruks herrgård.

Vid julmarknaden i Österbybruk är tomtar ett givet marknadsinslag.

Vid julmarknaden i Österbybruk är tomtar ett givet marknadsinslag.

Foto: Kjell Sjöberg

Julmarknad2024-10-10 20:40

Den tidiga julmarknaden i Österbybruk brukar vara ett populärt besöksmål för många. 

– Den är inte bara tidig. Julmarknaden i Österbybruk brukar av besökare och utställare kallas för startskottet för julmarknaderna i Sverige nu på hösten, säger Mikael Nilsson från Svenska slottsmässor som står bakom arrangemanget sedan många år.

undefined
Julmarknad i Österbybruk med kommers både inne i ånghammarsmedjan samt utomhus är det som gäller.

Marknaden i Österbybruk har blivit lite av en institution och en populär helgutflykt för många. Enligt Mikael Nilsson har den drygt 30 år på nacken. 

– I och med att det är den första julmarknaden så finns det ett sug från folk i hela Mälardalen och Gävleborg att komma och besöka oss, säger Mikael Nilsson.

undefined
Arrangören Svenska slottsmässor räknar med 8 000 besökare på julmarknaden i Österbybruk i helgen.

Men tröttnar man inte på julen ändå, behöver man julfeeling i oktober?

– Ja det man fråga sig och kanske är det tidigt med en julmarknad i början på oktober. Men när vi öppnar på fredag så kommer vi att ha ett par hundra meters kö för att komma in här. Så det finns ett sug efter julen som är vår mest firade och uppskattade högtid.

Om man tar sig till Österbybruk i helgen, vad kan man vänta sig?

– Givetvis mycket julkänsla och ett drygt 80-tal utställare med allt från julkorv och annan mat till kläder.

Hur stor är den här julmarknaden?

– Av de 15 vi arrangerar är den här inte den största. Vi har några fyradagarsmässor i november och december där vi har upp mot 14 000 besökare. Under tre dagar i Österbybruk räknar vi med upp mot 8 000 besökare.

undefined
Julkorv är ett givet inslag på julmarknaden i Österbybruk.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!