Kristersson om Djalali: Vi kom ingen vart

Två svenskar kunde i helgen komma hem till Sverige efter fångenskap i Iran. Minst en finns kvar – Ahmadreza Djalali, som suttit fängslad sedan 2016.

Johan Floderus vid hemkomsten efter att ha suttit fängslad i Iran.

Johan Floderus vid hemkomsten efter att ha suttit fängslad i Iran.

Foto: Tom Samuelsson / Regeringskansliet

Politik2024-06-17 07:54

Enligt statsminister Ulf Kristersson gjordes försök att även inkludera honom.

– Vi gjorde allt vi kunde och vi övergav honom absolut inte, säger statsminister Ulf Kristersson till TV4.

Enligt Kristersson fanns dock inga förutsättningar alls att få Djalali släppt.

– Han togs av Iran flera år innan Sverige dömde Noury som Iran ville ha loss. Han blev svensk medborgare efter detta och Iran erkänner honom inte som svensk medborgare och har inte ens velat diskutera hans namn, så vi kom ingen vart över huvud taget.

Att Djalali inte fanns med bland de frigivna har kritiserats av bland andra Djalalis fru, Vida Mehrannia.

– Vi gjorde allt vi kunde och jag har stor respekt för hennes förtvivlan, säger Kristersson.

– Men alternativet hade varit att lämna även de två svenskar som vi fick hem kvar i Iran och det hade inte varit ett alternativ.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!