180 miljoner till minkfarmar som lägger ner

Minkföretag som avvecklar sin verksamhet före den 30 juni i år ska få statligt stöd. Beslutet kan bidra till att minkuppfödning i Sverige helt upphör, bedömer branschorganisationen Svensk mink.

"Min bedömning är att alla minkuppfödare i Sverige kommer att ta det här erbjudandet", säger Jörgen Martinsson, vd för Svensk mink, till SVT. Arkivbild.

"Min bedömning är att alla minkuppfödare i Sverige kommer att ta det här erbjudandet", säger Jörgen Martinsson, vd för Svensk mink, till SVT. Arkivbild.

Foto: Patric Söderström/TT

Politik2025-01-23 15:50

Regeringen avsätter totalt 180 miljoner kronor, som betalas ut efter genomförd avveckling.

"Nu är reglerna för det ekonomiska stödet för avveckling av minkuppfödning på plats och Jordbruksverket kommer att kunna betala ut stödet till berörda företag efter ansökan", säger landsbygdsminister Peter Kullgren (KD) i ett pressmeddelande.

Enligt branschorganisationen Svensk mink kan ett 20-tal minkfarmare vara berättigade till stödet, rapporterar P4 Blekinge.

– Min bedömning är att alla minkuppfödare i Sverige kommer att ta det här erbjudandet, säger Jörgen Martinsson, vd för Svensk mink, till SVT Nyheter Blekinge.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!