VeterinÀrbrist kan kosta djur livet

VeterinÀrbristen kan leda till att djur mÄste avlivas, eftersom hjÀlpen Àr för lÄngt bort.
–Vi vet inte hur mĂ„nga djurĂ€gare som kan drabbas, sĂ€ger Helena Elofsson, djurskyddschef pĂ„ Jordbruksverket.

Det rÄder veterinÀrbrist i Sverige. Arkivbild.

Det rÄder veterinÀrbrist i Sverige. Arkivbild.

Foto: Jonas Ekströmer/TT

Djur2023-04-22 19:59

Det ska alltid finnas en veterinĂ€r i beredskap i verkets alla distrikt, men i norra BohuslĂ€n kan man snart inte garantera det. Avtalet med den privata klinik som ansvarat för beredskapen kommer inte att förlĂ€ngas – och ingen annan vill ta över, skriver myndigheten i ett pressmeddelande.

Det aktuella distriktet omfattar Dingle, Lysekil, Munkedal, SotenÀs, Strömstad och Tanum.

Problemet Àr att det rÄder veterinÀrbrist i hela landet. De som har beredskap har ofta jobbat heltid nÀr beredskapstjÀnsten tar vid.

"Akut lÀge"

TV4 Nyheterna rapporterar om oroade djurÀgare, och enligt Helena Elofsson kan situationen betyda att vissa djur inte fÄr hjÀlp i tid.

– Det Ă€r vĂ€ldigt viktigt att vi kan ha veterinĂ€rer i hela landet dygnet runt. Det Ă€r ett akut lĂ€ge, sĂ€ger hon till TT.

I vÀrsta fall kan djur som blir allvarligt sjuka under kvÀllar, nÀtter och helger behöva avlivas.

– Djurskyddslagstiftningen sĂ€ger att om ett djur lider allvarligt sĂ„ ska det ges vĂ„rd eller, om det inte gĂ„r att lindra allvarligt lidande, sĂ„ mĂ„ste man avliva det, sĂ€ger Helena Elofsson.

För avlivning ansvarar i regel en veterinÀr, men nu kan djurÀgare i norra BohuslÀn tvingas sjÀlva avliva sina djur. MÄnga lantbrukare kan enligt Elofsson rent praktiskt avliva sina djur, men det finns inget krav pÄ att man ska kunna göra det.

– Förhoppningsvis ska man fĂ„ veterinĂ€rvĂ„rd sĂ„ pass snart att det gĂ„r att lösa, men det kan hĂ€nda att djur behöver avlivas dessförinnan. Det Ă€r dĂ€rför det Ă€r sĂ„ allvarligt, sĂ€ger hon.

Kan förvÀrras

Enligt Helena Elofsson kan veterinÀrbristen leda till att fler distrikt förlorar sina veterinÀrer i beredskap. Jordbruksverket har dÀrför lÀmnat in en skrivelse till regeringen.

– Det mĂ„ste bli mer attraktivt för veterinĂ€rer att jobba beredskap, sĂ„ det kommer att behövas mer resurser.

PÄ rÄdgivningsföretaget Djurens vÄrdguide mÀrker man ocksÄ av veterinÀrbristen, att det Àr svÄrt för djurÀgare att hitta tider pÄ kliniker. Enligt Max Adler, vd för företaget, Àr bristen mycket pÄtaglig pÄ kvÀllar och helger.

– Som det Ă€r nu Ă€r djurskyddet hotat, sĂ€ger han.

Enligt Adler Àr skillnaderna stora mellan landets olika delar. I storstÀderna Àr det lÀttare att fÄ hjÀlp, medan det Àr svÄrt pÄ mÄnga andra hÄll:

– Om man ska följa djurskyddslagstiftningen, som sĂ€ger att djurĂ€gare har en skyldighet att tillse att djuret fĂ„r adekvat vĂ„rd inom rimlig tid, sĂ„ kan man i princip inte bosĂ€tta sig i vissa delar av Sverige.

Fakta: Djursjukskötarens rÄd

Ring i tid och rÄdfrÄga och utsÀtt inte djuret för onödiga risker med tanke pÄ veterinÀrbristen. Genom rÀtt preparat kan man vÀnta lÀngre eller till och med slippa söka vÄrd.

Saker att ha hemma:

* maglugnande tabletter, tarmÄterstÀllande preparat (ge det pÄ en gÄng om djuret fÄr diarré)

* klorhexidinlösning (sÄrtvÀtt)

* en krage

* bandagemedel

KÀlla: 2288 Djurens vÄrdguide

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!