Skottskadad i Heby släppt men ännu misstänkt för brott

Den man i 20-årsåldern som under måndagen skottskadades av polis i Heby kommun men själv anhölls misstänkt för grovt våld mot tjänsteman, har nu försatts på frifot.

Heby2021-12-08 17:33

Efter förhör med den misstänkta mannen i 20-årsåldern beslutade åklagare Karin Koci under onsdagseftermiddagen att inte längre hålla honom frihetsberövad.

– Men misstankarna mot honom om grovt våld mot tjänsteman kvarstår. Utredningen kommer att fortsätta, det fanns bara inte skäl att hålla honom frihetsberövad längre, säger Karin Koci.

I förhören framkom att han delvis erkänner brottet han misstänks för. 

– Hen erkänner våld mot tjänsteman av normalgraden, säger Karin Koci.

I samband med en så kallad handräckning sköt polisen mannen i handen och mannen fick föras till sjukhus. En parallell utredning av polisens skott pågår. 

– Vad mannen sagt om det vill jag inte kommentera eftersom det inte är min utredning alls, säger Karin Koci.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!