Anledningen till att simbassängen i Heby arena inte har öppnat är att det pågår en reparation. Enligt Hebyfastigheter, som äger fastigheten, är det en läcka i ett tilloppsrör till bassängen som måste lagas.
— Man upptäckte läckan någon gång i våras. Men det är en ganska komplicerad juridisk fråga då flera olika entreprenörer måste in för att läckan ska repareras. Det gör tyvärr att vi i dagsläget inte kan säga något om när simbassängen kan börja användas igen, säger Peter Jansson, tillförordnad kultur- och fritidschef på Heby kommun.
Ur ekonomisk synpunkt är det bekymmersamt för kommunen att simbassängen inte har öppnat än.
— Exakt hur mycket intäkter vi förlorar kan jag inte riktigt svara på. Men det är en ansenlig summa som uteblir varje månad som bassängen inte används, så det är allvarligt om det skulle bli långvarigt. Om man bortser från det ekonomiska är det såklart också väldigt tråkigt att vi har en fin simhall som inte kan användas av invånarna.
Hur blir det med simundervisningen under hösten?
— Vi har informerat skolorna om situationen. Det vi hoppas kunna göra är att ta emot de lite yngre barnen som kan vara i den lilla bassängen. Men om det här skulle dra ut på tiden på får vi börja fundera på om man ska lägga undervisningen i andra hallar i närheten, men under det fjärde kvartalet ska den vara igång, det måste den vara.