Planer på nya friskolor i Heby
Just nu behandlar Skolverket en ansökan från en förening i Huddunge om att få starta en friskola på orten. Orsaken är det nedläggningshot som finns mot den nuvarande kommunala skolan. Men Huddunge är inte den enda orten i Heby kommun där en friskola kan bli verklighet. Samma planer finns även i Enåker och Vittinge.
Som UNT tidigare har berättat har en nybildad ekonomisk förening i Huddunge ansökt till Skolverket om att få starta en friskola. Beslut väntas i slutet av året, och tidigast hösten 2007 kan en friskola kunna bli verklighet på orten.
Att ansöka om att få starta en friskola innan det finns något beslut om nedläggning av den kommunala skolan gör föreningen för att den anser att prognosen för skolans framtid är dyster.
Samma resonemang förs just nu i både Enåker och Vittinge.
— Vi kommer att ansöka om att få starta en friskola i Vittinge. Det kommer man även att göra i Enåker, enligt Ann-Charlotte Mattsson, i Vittinge skolas föräldraråd.
Ann-Charlotte Mattson, som även är ledamot i verksamhetsnämnden för folkpartiet, menar att de flesta, trots friskoleplanerna, helst vill ha kvar den kommunala skolan.
— Det vore nog lugnast för både lärare och elever. Men om alternativet är nedläggning tror jag att det flesta hellre ser en friskola, förklarar hon.
Therese Boman är med i föräldrarådet vid Enåkers skola. Hon menar att det inte är bestämt om de kommer att ansöka om att starta en friskola på orten. Hon ser dock fördelarna med att ha kvar byskolorna.
— Eleverna vid Enåkers skola gör jättebra resultat. Det gör man ju inte vid de stora skolorna i Heby och Östervåla. Trots det funderar man på att flytta ännu fler elever dit, säger hon.
Ambitionen med de eventuella friskolorna i Enåker och Vittinge är att de ska innefatta förskolan till sexan.
— Man kan säga att de kommer att vara som de kommunala skolorna fast drivna på ett annat sätt. Vi vill helst behålla samma personal och befintliga lokaler, säger Ann-Charlotte Mattsson.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!