Östaköp dominerade debatt
Folkpartiet emot köp
Utnyttjar kommunen sin förköpsrätt får den åtta miljoner i bidrag från Naturvårdsverket till köpet, resten ska lånas. Priset som kommunen vill betala för reservaten är 14,7 miljoner, exakt samma bud som Seminghundra häradsallmänning i Arlanda lagt på fastigheterna.
Folkpartiet och länsbytarpartiet var emot kommunstyrelsens beslut.
När så kommunfullmäktige skulle behandla frågan på måndagskvällen var oenigheten total.
— Flera upplever det som viktigt att vi bevarar Östa för kommande generationer. Därför ska vi utnyttja förköpsrätten, ansåg Rolf Edlund (c), kommunstyrelsens ordförande.
Ingen förståelse från Wall
Han fick ingen förståelse av bland andra Charlotte Wall (lp),
— Vi i länsbytarpartiet anser att det måste till starka skäl för att man ska utnyttja förköpsrätten. I det här fallet tycker vi att det är oklara och luddiga skäl. Dessutom är det oetiskt när kommunen en gång varit med i budgivningen och förlorat den.
Hon menade att tillgängligheten till reservaten även efter en försäljning till Seminghundra häradsallmänning visst går att uppnå.
Hon påpekade också att det är "lättsinnigt att öka kommunens belåningsgrad" när det finns angelägna åtgärder att göra på kommunens sport- och simhallar samt skolor.
Men det behöver man inte bekymra sig om, menade Ola Birgersson (c) eftersom kommunen har en säkerhet i marken som förvärvas.
Enligt omtvistade kalkyler som debatterades länge ska kommunen avverka skog värd 250 000 kronor per år.
Motståndarna till köpet menar att ett beslut om förköp aldrig kommer att gå igenom i högre instanser i fall av en överklagan.
— Kommunen får inte idka näringsverksamhet vilket man gör när man ska avverka skog på området, menade Charlotte Wall som yrkade på återremiss.
Håkan Collin (s) hänvisade då till kommunallagens sjunde paragraf som säger att kommunen visst får driva näringsverksamhet, om det sker utan vinstsyfte.
Även några personer som gjorde sina röster hörda under allmänhetens frågestund önskade att reservaten förvärvades av kommunen.
Det är bråttom med frågan. Före fredag den här veckan måste kommunen meddela om man vill utnyttja sin förköpsrätt.
— Jag tycker att fullmäktige är satt i en omöjlig situation eftersom tidsplanen är så knapp. Jag tycker att kommunfullmäktige är bedraget i det här fallet, menade Gösta Persson (m).
Fotnot: Frågan fortsatte att debatteras efter att UNT lämnat fullmäktige. Vilket beslut som fattades meddelas i morgondagens tidning.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!