Att det biologiska medlet BTI nu måste sprids beror på att vårfloden översvämmat älvängarna i förening med den senaste tidens värme.
– Så länge vattnet var kallt händer inget. Man tänkte starta redan omkring den 21 maj men uppgifter från Vattenregleringsverket att ännu mera vatten var på väg gjorde att man väntade en dryg vecka, säger ordföranden i Föreningen för myggbekämpning Ingrid Bergman i Österfärnebo.
Men under de senaste dygnen har vattnet sjunkit tillbaka oväntat snabbt:
– Det innebär att det finns risk för att smågölar i strandområdena inte blir åtkomliga med helikopter och att en del larver ändå kommer att kläckas, säger Ingrid Bergman.
Bekämpningen leds av ett forskningsteam från Uppsala universitet och under onsdagen flyttas basen för operationerna till Österfärnebo.