Kommunstyrelsen oening om konstgräsplan
Kommunstyrelsen överväger att gå i borgen för den planerade konstgräsplanen på Tegelvallen. Det handlar om cirka fem miljoner kronor.
Till ordförande i ekonomiska föreningens styrelse har Hebys tidigare kommunalråd Håkan Collin (s) valts.
- Nu måste den konstituerade styrelsen inkomma med en formell ansökan om borgen. Jag tror på den här lösningen. En konstgräsplan är positiv för hela kommunen, säger kommunalrådet Carina Schön (s).
Men mycket talar för att kommunstyrelsens enighet i frågan är skenbar.
Enligt vad UNT erfar är åtminstone Länsbytarpartiet tveksamma till att kommunen går i borgen för planen och nya allvädersbanor till friidrotten.
- Jag skulle tro att vi reserverar oss när frågan kommer upp till beslut. Jag är rädd att det blir kommunen som i slutänden får stå för finansieringen, säger Kurt Rikard Lindgren (Lp). En stor del av kommunstyrelsens senaste sammanträde ägnades frågan direkt och indirekt. Ett förslag till policy för borgensåtaganden diskuterades nämligen också. Enligt Kurt Rikard Lindgren borde den ha varit fullständigare bearbetad innan den lades på kommunstyrelsens bord.
- Nu blev den efter en hel del omarbetningar sträng och bra. Men det skall inte behöva göras vid sittande sammanträde, det skall vara gjort innan.
Heby AIF spelar numera i division två, men ligger för närvarande illa till i slutet på tabellen. Klubben å sin sida anser att utan konstgräsplan, som möjliggör träning året runt, blir det svårt att hålla sig kvar på den nivån. Meningen är också att alla klubbar i regionen skall kunna hyra träningstid på planen och därmed borde fler lag härifrån på sikt kunna hävda sig på högre nivåer i seriespelet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!