I slutet av året planeras därför ett projekt där hanteringen av julbordsmaten skall kontrolleras. Under år 2011 kontrollerades redligheten hos 40 matställen i kommunerna för att få en samlad bild över om konsumenterna kan lita på att den mat som serveras på tallriken verkligen innehåller de råvaror som står på menyn.
Projektet visade att nästan alla matställen hade felaktig presentation av vissa råvaror på menyn. Därefter har redligheten ökat. När projektet inleddes hade 31 av 40 livsmedelsföretag felaktiga menyer. I dagsläget har 14 livsmedelsföretag antingen ändrat sina menyer eller börjat köpa in rätt råvaror, medan lika många fortfarande har kvarstående brister. De råvaror som oftast har presenterats felaktigt på menyerna är olika sorters fisk, krabba och Fetaost.
Om inte åtgärder vidtas är bygg- och miljöförvaltningen i Sala-Heby skyldig att besluta om sanktioner för att få företagen att följa lagstiftningens krav.