Hopp om vitryggen

Försöket att plantera den utrotningshotade vitryggiga hackspetten i Nedre Dalälvenområdet går sakta framåt. Förra sommaren skedde ett häckningsförsök som emellertid avbröts av en utter som åt upp honan och äggen.

Foto: Jörgen Hagelqvist

Heby2011-12-01 13:12

I somras släpptes ytterligare sju unga fåglar ut på ett nytt ställe i området och projektledaren Ulrik Lötberg tror att man kommer att lyckas få en naturlig population tillbaka i området.
– Jag är definitivt optimist, säger han. De senaste fåglarna dröjde sig rätt länge kvar i närområdet och några av dem finns fortfarande kvar.

Sedan sommaren 2008 har sammanlagt 30 vitryggar släppts ut i det fria i Nedre Dalälven. Fåglarna föds upp på Nordens Ark och hålls en tid i stora voljärer i älvlandskapet för att få dem att etablera sig lokalt. Men bara var femte fågel överlever två år:
– Det finns många hot i naturen. Den första gallringen görs av rovfåglar.  Därpå kommer tillgången på föda under den första hösten och vintern. Hela november i år har varit mild och det är naturligtvis gynnsamt för vitryggarna, säger Ulrik Lötberg.

Projektet vitryggig hackspett stödutfodrar de fåglar som stannar kvar i Nedre Dalälven med gristalg och tallbollar med frön.
Men det största hotet för en återetablering är bristen på död ved.
– Det moderna skogsbruket lämnar alldeles för litet kvar. Det var orsaken till att vitryggen i stort sett försvunnit. Det tar tid att återställa tillgången på döda träd och få tillbaka insekterna som lever i död ved och som utgör hackspettens naturliga föda. I en urskog är var tredje träd dött, så ser verkligen inte den svenska skogen ut i dag.
I Nedre Dalälven är också bäverns återetablering ett hot mot vitryggen. Den fäller och äter den älvnära lövskogen, framför allt asp, som också är vitryggens bästa matträd. Bara genom att jaga bävern med slagfällor i vattnet kan den hållas på acceptabla nivåer. I dagsläget finns ett 20 tal bäverhyddor i nationalparken.

Man tror att det numera bara finns tre vilda par av vitryggig hackspett kvar i landet, två i Värmland och ett par i Norrbotten.
– Jag tror att vi har en god chans att få en lyckad häckning i Nedre Dalälven redan nästa sommar.
Vitryggen blir gammal upp till 15 år, och det är första när den är tre, fyra år som den är fullt utvecklad att föröka sig

FAKTA

Vitryggiga hackspetten - mera hotad än varg och utter.
Sedan år 1990 driver Svenska Naturskyddsföreningen ett projekt för att rädda den vitryggiga hackspetten. Man har provat olika metoder, den senaste, att släppa ut unga fåglar som först har etablerats i burar i en lämplig lokal har lyckats bäst.
För 100 år sedan fanns vitryggen överallt i Sverige, men det moderna skogsbruket som maximerat produktionen av gran och tall har gjort att dess livsmiljö med lövträd och döda träd försvunnit.
Vitryggen är en så kallad paraplyart - där den finns trivs också många andra arter.
Vitryggen är fortfarande relativt vanligt förekommande i Baltikum, Södra Finland, Ryssland, på Balkan och i Asien.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om