Hebys nior toppar betygsstatistiken
Heby är klassens ljus bland de uppländska kommunerna. Andelen niondeklassare som får godkända betyg i alla ämnen är där 79 procent. Överlag uppfyller få av kommunerna de förväntningar Skolverket har.
Heby har lyckats höja andelen godkända niondeklassare med tolv procentenheter från 1999 till 2004 och är nu bäst av de uppländska kommunerna i UNT:s spridningsområde.
Förbättringar i Håbo
Också Håbo förbättrar resultatet något. Östhammar tappar under samma tid 6 procentenheter. Från att ha varit bästa uppländska kommun delar de nu fjärdeplatsen med Norrtälje. I Östhammar finns dock den bästa enskilda kommunala skolan: Österbyskolan, där drygt 92 procent av eleverna går ut nian med godkänt betyg i alla ämnen. Sämst har det gått för Flygskolan i Norrtälje där inte ens hälften av eleverna, 45 procent, förra året gick ut högstadiet med godkända betyg.
Under denna femårsperiod har de godkända niondeklassarna i hela riket blivit andelsmässigt något färre, från 77 till 76 procent.
Invandrarbakgrund
Skolverket har också gjort en beräkning av hur stor andel av kommunernas nior som borde klara sig, utifrån föräldrars utbildningsnivå, invandrarbakgrund och elevers kön — faktorer som brukar påverka elevernas studieresultat. Överlag har Upplandskommunerna svårt att leva upp till förväntningarna. I Tierp anser Skolverket att 76 procent godkända elever vore rimligt, men siffran är bara 67. Älvkarleby och Heby klarar kraven, med nöd och näppe.
Att Heby går framåt kan barn- och utbildningspolitikern Annika Krispinsson (c) inte riktigt förklara:
Höga kostnader i Heby
— Vi har väldigt höga kostnader för vår skola. Men våra betyg är inte höga på samma sätt. Så ekonomin är nog inte förklaringen. Det är givetvis väldigt glädjande resultat hur som helst, säger hon.
I Östhammar har skolchef Håkan Karregård inte hunnit sätta sig in i siffrorna.
Skiftar från år till år
- Men generellt kan jag säga att det kan svänga oerhört mycket från en årskull till en annan. Jag har själv varit med och satt betyg i många år, säger Håkan Karregård.
Till och med skillnaden mellan bästa och sämsta skola i Östhammar, nära 30 procentenheter, kan bero på slumpmässiga årskullsvariationer, menar han.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!