– Nya E4:an delade bygden. Den drogs bokstavligt talat genom sädesfält och potatisland, säger Bengt Jägerskog.
Själv är han bosatt i Nykvarn i Sörmland. Men i Vendel har han goda vänner som ingick i styrelsen för den förening som bildades för att tillvarata Vendelbygdens intressen gentemot Vägverket när motorvägsbygget närmade sig. Det blev pengar över i föreningens kassa och dem fick Bengt Jägerskog att med fria händer göra Vendelfilmen.
Han har i många år samarbetet med Janne Josefsson i Uppdrag Granskning. Han har också vunnit priser för sina dokumentärfilmer, bland annat Grand Prix. En av hans mest uppskattade dokumentärer är den om det gamla syskonparet Hugo och Rosa som strävade på sin gård trots mycket hög ålder. Den tog tio år att färdigställa och har på tittarnas begäran visat i flerfaldiga repriser.
När nationaldagen firades i förra veckan vid den urgamla stenkyrkan i Vendel var Bengt Jägerskog där och filmade. Han arbetade på SVT i 43 år. Numera är han pensionerad, men arbetar nästan som vanligt.
Filmen om mötet i Vendel mellan det historiska landskapet och det moderna samhällets krav, blir ungefär 60 minuter lång.
– Hur lever folk här i dag? Kanske håller utvecklingen på att vända? Det flyttar in unga människor i bygden igen och en förening arbetar för att ansluta invånarna till fibernät. Senare i dag skall jag träffa en man som bott här i hela sitt liv. Vi skall ro ut i hans eka på Vendelsjön och filma, berättar Bengt Jägerskog.
hans.lundgren@unt.se