För gammal för uppdrag

67-årige Kurt Rikard Lindgren, Lokala partiet, är för gammal för att vara kommunal huvudman i Sala Sparbank.

Kurt Rikard Lindgren, (LP).

Kurt Rikard Lindgren, (LP).

Foto: Hans Lundgren

Heby2010-12-07 20:10

– Jag får väl mata duvor i stället, säger han.

Som UNT berättade i förra veckan lyckades LP bara få två uppdrag vid sidan om insynsplatser i nämnder och beredningar, nämligen en av tio kommunala huvudmän i Sala Sparbank samt posten som ordförande i Tämnarens vattenråd.

Mötet dominerades av Alliansens partier och Socialdemokraterna, de övriga små partierna (med undantag för MP som är i lag med Alliansen) fick liten eller ingen alls tilldelning av kandidater till de många uppdragen som skall föreslås fullmäktige den 14 december.

Med MP: s stöd lyckades Kurt Rikard Lindgren bli huvudman i Sala Sparbank, men kort efter mötet meddelade dess ordförande, Annika Krispinsson (C), att man inte får ha fyllt 65 år för det uppdraget. Vid närmare kontroll visade det sig att det finns ett nationellt reglemente för sparbankerna som säger att man skall vara kund i banken och under 67 år. Trots att åldergränsen alltså visade sig ligga ett par år högre föll också två av Centerns kandidater bort liksom Lindgren.
– Förunderligt reglemente, men LP skall naturligtvis utse en yngre förmåga. Själv får väl jag som är så extremt gammal dra mig tillbaka och ägna mig åt gubbsporten att mata duvor.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om