Måndag till onsdag vecka 47 har 26 provsvar varit positiva av totalt 156 lämnade prover. Det kan jämföras med 7 positiva provsvar av 96 lämnade prover under hela vecka 46, och 4 positiva provsvar av 76 lämnade prover under vecka 45.
– Det kan svänga fort eftersom det är ett litet underlag, men baserat på det underlag vi har ser vi en tydlig ökning i Heby kommun, säger Mats Martinell, provtagningschef i Region Uppsala.
Han är dock tydlig med att det inte går att säga om det är en ökad samhällsspridning.
– Det är ett för litet antal för att vi ska kunna dra sådana slutsatser, men något har hänt de senaste veckorna. 26 personer är inte så mycket att bygga statistik på, det kan vara klusterutbrott i till exempel en skola eller ett idrottslag. Det är alltid svårt att uttala sig om en ökad generell smittspridning i områden med liten population, det gäller att följa det och se hur det utvecklas.
För att veta om det är en mer generell spridning måste alla som har symptom eller bor i samma hushåll som någon som fått ett positivt provsvar testa sig.
– Det gör man lättast med självtest. Det går att hämta provtagningskit på Heby vårdcentral och resultatet är lika tillförlitligt som när vårdpersonal tar provet, säger Mats Martinell.
På fredagen återstod ett 60-tal prover från veckan att analysera i Heby. Först nästa vecka kommer regionen att kunna se var i kommunen det är mest smitta.