I februari invigs den nya simhallen i Heby efter långt och dyrt arbete. Men öppningen sker stegvis och man kommer ännu inte öppna för allmänheten eller simskolor.
– Vi planerar dra i gång simundervisning för skolor först. Under ombyggnaden har skolorna besökt andra kommuner för att få simundervisning. Men nu kommer vi kunna ta emot bokningar från och med mars, säger Per Lithammer, kultur- och fritidschef i Heby.
Anledningen till att renoveringen tagit tid är för att man behöver se till så att simhallens nya reningsanläggning fungerar samt att vattenprover måste göras som ska analyseras innan man kan öppna helt och hållet.
– Öppningen av simhallen måste ske stegvis. Reningssystemet kan förändras från en dag till en annan efter att flera personer badat samtidigt. De flesta undrar så klart när vi ska öppna simhallen för allmänheten igen, men vi vill inte lova för mycket innan vi vet säkert att allt fungerar.
UNT har tidigare berättat om de många problem som simhallen haft och den utdragna och dyra processen för att färdigställa arbetet.
Nu har man bland annat byggt en ny rutschkana med egen landningsbassäng vilket betyder att man kan nyttja den stora bassängen ännu mer.
– Det krävs mycket för att hålla vattenkvaliteten bra och att det ser fräscht ut. Det är reningen och ventilationen, sådana saker som vi egentligen inte ser men som är absolut nödvändiga för att få det att fungera, säger Per Lithammer.