Avtal kan tvinga fram besparingar

Nya besparingar är att vänta i Heby kommun. Det är Kommunals nya avtal som gör att lönekostnaderna ökar med flera miljoner kronor.

Heby2007-05-30 20:11


Hebys kommunledning har budgeterat för löneökningar på tre procent för nästa år, men nu blir siffran betydligt högre än så. Och det är fackförbundet Kommunals nya avtal som sätter käppar i hjulet, även om inte Hebys kommunalråd Carina Schön (s) vill se det på det viset.
- Det här är inte bara negativt. Det kommer att bli konkurrens om medarbetare och då är löneökningen ett bra alternativ. Dessutom betalar de med höjd lön mer i skatt, säger hon.
Hur stora kostnader det nya avtalet innebär för kommunen är svårt att förutse, men det rör sig om några miljoner kronor. Tillräckligt mycket för att det ska bli fler kännbara besparingar.
- Var vi kan spara tittar vi på hela tiden. Men det finns inga verksamheter som kan känna sig helt säkra, fastslår Carina Schön.

Kommunalmedarbetarna är drygt 400 stycken i Heby kommun. Under hösten blir det dessutom lokala löneförhandlingar för de löner som börjar gälla 2008.
Carina Schön tror dock inte att kommuninvånarna nedslås av nya nedskärningar.
- Det har pratats mycket om Kommunals låga löner, så det här ses nog som naturligt.
Dessutom har hon förhoppningen att besparingarna inte behöver bli för omfattande.
- Det finns en möjlighet att inflyttningen blir större än vad vi trott, vilket ökar intäkterna, förklarar hon.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om