Ateljé och galleri en sanndröm

I några år har Britt-Marlene Westertaklax drivit galleri Canvas på Kyrkogatan i Heby. Just nu visas Kajsa Lundqvists fotokonst där.

Britt-Marlene Westertaklax målar, skulpterar och arbetar i keramik. I höst räknar hon med att visa ett utval av sin egen konst på sitt ägandes galleri i Heby.

Britt-Marlene Westertaklax målar, skulpterar och arbetar i keramik. I höst räknar hon med att visa ett utval av sin egen konst på sitt ägandes galleri i Heby.

Foto: Hans Lundgrern

Heby2014-06-24 14:59

– Jag önskar att fler vill komma in och titta. Det kostar inget och man behöver inte vara konstkunnig för att det skall vara ett nöje att se på tavlorna.

När Britt-Marie Westertaklax var femton flyttade hon hemifrån och försörjde sig själv.

– Jag lärde mig att sy och det händer att jag fortfarande syr kläder på beställning.

Drygt dubbelt så gammal utbildade hon sig till skulptör på Konstfack samtidigt som hon var ensamstående mamma. Därpå engagemang i konstnärskollektiven Häxkraft i Ekeby i Uppsala och Öster om ån.

– Vi var en grupp yngre kvinnor som gick samman för att ha råd med en ateljé att arbeta i.

I mitten på 1980-talet köpte hon en fastighet i Frankrike, en ruin bara som man inte kunde bo i året om.

– Jag och min dåvarande man började renovera huset. Jag lärde mig franska på egen hand främst genom att se på teve och lära mig minst tre ord om dagen. Kan man inte språket i landet där man bor blir man isolerad och får inget bra liv, säger Britt-Marlene Westertaklax med en svag sörmländsk brytning och det visar sig att hon växte upp i Eskilstuna.

I Frankrike skulpterade och målade hon och fortsatte att renovera stenhuset. I byn Salles sur L´Hers nära Pyrenéerna utförde hon tillsammans med 170 barn från byns skola en 30 meter lång väggmålning..

Hon visar runt i bostaden på Trekanten som hon köpte av Anders Wall år 2008 och där det hade bedrivits restaurang och kafé de senaste tio åren.

– Jag hittade det på internet. Här fanns utrymmen för egna ateljéer där jag skulpterar, arbetar i keramik och målar, och i stenhuset mot gatan ett galleri som varit en dröm jag burit på länge.

Britt-Marlene Westertaklax har kostat på byggnaderna omfattande ombyggnader och underhåll och hösten 2011 öppnade hon Galleri Canvas. I höst planerar hon att för första gången i Heby visa sina egna verk på en utställning i galleriet.

– Det har inte blivit någon tid över till att förbereda en egen utställning i Heby, jag har haft fullt upp med så många andra angelägna uppgifter som nu till större delen blivit genomförda.

Britt-Marlene Westertaklax är vegetarian, buddhist, feminist och fritänkare.

– Och jag är emot kärnkraft, nationalism, rasism och extremism. Vi behöver acceptera olikheter. Jag menar också att det inte bara går att sitta och vara snäll. Vi måste våga säga ifrån när det är nödvändigt. Jag tycker folk skall skriva till kommunen när de tycker något är fel.

– Vore jag yngre och helt frisk och kry skulle jag också starta ett kafé.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om