31,5 miljoner söks mot myggplågan
Nedre Dalälvens Utvecklings AB söker 31,5 miljoner kronor i anslag från de sju kommuner, fyra länsstyrelser och tre regionförbund som berörs av de återkommande myggproblemen i Nedre Dalälven.
Foto: UNT Arkiv
Orsaken till den nära nog fördubblade summan är att fler områden vid älven drabbades av myggplåga förra sommaren.
- Den uppstår inte enbart genom att älven svämmar över, också lokala regn skapar mygginvasioner. Huddunge norr om Heby är ett bra exempel på det senare, säger Kalle Hedin.
Nedre Dalälvens Utvecklings AB vill kunna sprida det biologiska myggbekämpningsmedel BTI över drygt 8 000 hektar i sommar. Det är nästan en fördubbling av tidigare ytor. Hur stora områden som kommer att bekämpas beror på var myggproblemen uppstår. I fjol bekämpades 2 150 hektar.
Risken för invasion av den fruktade våtmarksmyggan finns hela tiden, och efter debaclet i fjol med förbud att sprida BTI-granulaterna i naturskyddade områden, samt brist på pengar för att utföra operationerna, kan myndigheterna möjligen komma att visa större förståelse den här gången.
Nytt i ansökningarna i år är att flera nya områden tillkommit i naturskyddade områden, det vill säga naturreservat samt nationalparken Färnebofjärden. De nya områdena är Mehedeby (Båtforsområdet), Kogbo nordöst om Söderfors (i Gävleborgs län), Kerstinbo norr om Tärnsjö, Enåker och områden vid sjön Hallaren nordväst om Heby samt vid Möklinta.
- I fjol såg vi vilka stora problem man hade i delar av Sala kommun, säger Kalle Hedin.
Martina Schäfer, myggforskare vid Uppsala universitet säger att när det gäller hela Nedre Dalälvenområdet har man för ansökan i år föreslagit friare gränsdragningar.
- För att få ett bra resultat måste vi ha friare händer. Kommer vattnet över en viss gräns är det avgörande att vi kan bekämpa i kanten av den gränsen, eftersom merparten av mygglarverna finns där efter vårflod eller mycket regn.
I fjol gjorde man den största insatsen någonsin sedan försök med myggbekämpning startade år 2002, 2 150 hektar.
Då ingick ett område vid Avesta, Bennbäck i Sala kommun, Österfärnebo, Hedesunda och Gysinge i Sandvikens kommun samt Tärnsjö, Östa och Huddunge i Heby kommun.
Efter inrådan av den Umeåprofessor som granskat det femåriga projektet Biologisk myggkontroll i Nedre Dalälven har nu en förstudie startat på länsstyrelsen i Gävleborgs län för att på längre sikt försöka att minska våtmarksmyggans kläckningslokaler - och därmed användandet av BTI i naturen - genom regleringsinsatser i älvfåran samt öka skötseln av strandnära områden.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!