Inledningen på pandemiåret 2021 har inte heller börjat bra. Nämndens stora intäktskällor hålls fortfarande stängda vilket gör att nämnden blöder pengar varje månad.
— Även om smittotalen går ner är pandemin långt ifrån över, det gör att mycket fortfarande är stängt. Heby arena är stängd, vi kan inte ha några friskvårdsaktiviteter, gymmet är stängt, simhallen är stängd för allmänheten och vi har nästan ingen uthyrning av sporthallarna. Allt det här gör att vi tappar omkring 200 000 kronor i intäkter varje månad, och det är en ganska stor del av vår omsättning, säger Joakim Lundin, kultur- och fritidschef i Heby kommun.
Ett av de stora problemen för kultur- och fritidssektorn i kommunen är osäkerheten.
— Om man hade vetat för ett år sedan att det skulle vara corona i ett helt år hade man kunnat permittera eller hyra ut personal. Men nu kommer beskeden från myndigheterna var 14:e dag. Det gör att vi ständigt måste vara beredda på att dra igång alla verksamheter ifall vi kan öppna igen. Men nu arbetar vi utifrån en plan att vi ska kunna öppna någorlunda normalt till hösten, men även det är ju väldigt osäkert.
Men allt är inte becksvart på kultur- och fritidshimlen i Heby. Flera verksamheter som musikskolan, biblioteken och ungdomsverksamheten har kunnat bedrivas trots pandemin. Och när pandemin släpper sitt grepp om världen tror Joakim Lundin att just kultur- och fritidsverksamheterna kommer vara viktigare än någonsin.
— Jag tror att det kommer finnas ett ökat behov av kultur och fritid efter lång tid av isolering och begränsningar. Det märker vi då det är många som hör av sig och frågar när arenan öppnar och när vi kan komma igång vår verksamhet inom äldrevården. Vi får signaler om att folk är otroligt sugna på att träffas och göra saker ihop helt enkelt.
— Så vi måste ha en klar analys och åtgärdsplan för hur vi ska möta det här behovet när samhället öppnas. Sedan måste vi se till att kraften och orken finns bland personalen efter det här tunga året. Vi måste tänka: "Nu kör vi," den andan måste vi få till. Och jag tror att den ligger och gror för vi har jättemycket spännande planerat till hösten.