När man går in på Heby kommuns hemsida blir man lovad anonymitet. Men i själva verket har känslig information, som till exempel ip-adresser, skickats till Google, det rapporterar Sveriges radio.
— Det är inte alls bra och allvarligt naturligtvis. Vi får titta på hur det inte ska hända igen, säger Karin Eljansbo, ställföreträdande kommunchef, till Ekot.
Anledningen till det brustna löftet är att kommunen tidigare använde sig av verktyget Google analytics som samlar in information om vad besökaren sökt och klickat på. Informationen skickas sedan till Google tillsammans med besökarens ip-adress. Det gör att informationen kan kopplas direkt till den dator, mobiltelefon eller surfplatta som besökaren använt sig av. Anledningen till att det här är extra allvarligt är att informationen kan komma att lagras i USA där dataskyddslagarna inte är lika starka som i EU.
Kommunen säger att de inte har använt Google analytics på flera år. Men fram till nu har det funnits kvar en bit kod som hela tiden har samlat information till tjänsten, något som kommunen fick reda på först när Sveriges radio tog kontakt med dem. Men nu ska problemet vara löst, enligt Karin Eljansbo.
— När vi fick vetskap om det här nu i dag har vi sett till att det tagits bort, säger hon.
Heby kommun menar att det hela är ett stort misstag.
— Vi visste inte om att det var på det här sättet helt enkelt.