Efter att ha tagit del av olika motstridiga påståenden kring nya Munksundsskolan och den nya sporthallen på Enavallen, så tycker jag det vore på sin plats att ni politiker och tjänstemän som arbetar med detta förklarar vad som gäller.
Munksundsskolan som nu håller på byggas ska tydligen vara bilfri. Och vi föräldrar ska lämna våra barn utanför huvudentrén till Enavallen?
Det märkliga är att trafiken till sporthallen ska gå via skolområdet, hur kan man då påstå att den är bilfri? Vore intressant att få veta hur Sven Jansson (S) och Jesper Englundh (S) har resonerat kring detta?
Det har länge pratats om att flytta Enavallensområdet till Korsängsfältet, allt för att kunna utveckla detta område för fler bostäder. Vi kunde för ett tag sedan läsa att friidrotten ska flyttas till Korsängsfältet, men vad händer med all fotbollsverksamhet? Ska den vara kvar, eller när flyttas den?
Eller är det så att det är tänkt att utveckla idrottsverksamheten på Enavallen med tanke på att det nu byggs en sporthall på området. Men varför inte behålla friidrotten där och passa på att bygga den hallen så att den även passar för friidrotten vintertid?
Vad det nu än är som är tänkt med Enavallsområdet så vore det av intresse att få se en planskiss på hur det är tänkt att utveckla området. Samt en redovisning för hur trafik och logistik ska fungera för att våra barn får en trygg skolväg till en efterlängtad ny skola på Munksundet.