Vårdnadsbidrag kostar en miljon
Det kommer att kosta en miljon kronor för Enköpings kommun att införa vårdnadsbidrag från och med årsskiftet. Det är den beräkning som skolförvaltningen gjort på uppdrag av nämnden för förskola och grundskola.
Skolförvaltningen anser att möjligheten till avtrappning skulle försvåra förskolornas planering och kunna få stora ekonomiska konsekvenser och dessutom öka administrationen som redan med grundförslaget kommer att öka eftersom bidraget samordnas med andra bidrag så att kontrollfunktioner måste byggas upp.
En avtrappning av vårdnadsbidraget skulle också öppna möjligheten för deltidsarbetande att ta ut bidrag utan att minska tiden i förskolan påpekas i tjänsteskrivelsen.
Vårdnadsbidraget är enligt lagen obeskattat och därför inte pensionsgrundande. Det kan tas ut av föräldrar till barn som fyllt ett men inte tre år, maxbeloppet är 3000 kronor per månad och barn, och det kan inte kombineras med exempelvis föräldrapenning för barnet eller dess syskon eller med arbetslöshetsersättning.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!