Två nya friskolor i Enköping i höst
I S:t Iliansskolans flygel närmast sporthallen startar i augusti en hel lågstadieskola från förskoleklass till årskurs tre i företaget Pysslingens regi.Därmed blir det två nya friskolor i Enköping i höst.
Maud Marklund blir även rektor för den nya skolan och under onsdagskvällen svarade hon på frågor från föräldrar vid ett informationsmöte.
En förälder undrade varför barnen bara ska gå till skolår tre i den nya skolan.
— Där vi bor går barnen upp till årskurs fem. Om vi väljer Pysslingen blir det hattigt för barnen att byta skola två gånger innan de börjar på högstadiet, säger mamman.
Ingen inriktning
Maud Marklund kunde inte lova något under mötet, men dagen efter säger hon så här:
— Jag har ansökt om att omgående få söka tillstånd för en fortsättning till årskurs fem. Det är förstås mer naturligt att ha den indelningen och jag hoppas att det ska gå att lösa lokalmässigt också, säger hon.
Företaget Pysslingen driver och äger ett 50-tal förskolor och skolor i främst Mälardalen och Skåne. De har ingen speciell pedagogisk inriktning, men har valt att satsa på vissa områden som man anser viktiga. Bland annat handlar det om att alla i skolan ska må bra, ansvar för miljö och saker, samt att skolarbetet ska vara lustfyllt.
Planerar med barnen
I varje klass på 20-22 barn blir det två vuxna. En lärare och en fritidspedagog delar på ansvaret för hela dagen i skolan.
— Det innebär att det blir mindre tid åt planering. Men eftersom vi jobbar temainriktat så sker en stor del av planeringen tillsammans med barnen, säger Maud Marklund.
Anmälningsdatumet gäller som plats i en eventuell kö. Om det blir färre barn än 20 per årkurs så kommer de första klasserna att bli åldersblandade.
Att även en Montessoriskola med Monica Ihleberg i spetsen, startar i Enköping i höst (som UNT skrev om 8 januari) tror Maud Marklund inte blir något problem.
— Konkurrensen mellan olika skolor, både kommunala och privata, är bara bra för kvalitén. Med den inflyttning som Enköping har tror jag att alla platser kommer att behövas, säger Maud Marklund.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!