Tävlande skolkockar fick finbesök

I år toppar Enköping sitt finallag till SkolmatsGastro, som avgörs på Älvsjömässan den 20 april. Lagledaren Peter Åhlén och Jonas Österlund har tagit in Jukka Becklöf som tredje lagmedlem och satsar i år hårt på att vinna.

Jonas Österlund, Kurt Weid, Peter Åhlén och Jukka Becklöf.

Jonas Österlund, Kurt Weid, Peter Åhlén och Jukka Becklöf.

Foto: Sven-Olof Ahlgren

Enköping2010-02-16 17:52
De fick på onsdagen besök av överdomaren och tävlingens initiativtagare Kurt Weid som serverade en hel del matnyttiga tips.
- Det viktigaste med Kurt Weids besök var dock inte själva informationen utan att han visade en film från den resa som förra vinnarlaget fick göra. Nu blev vi ännu mer taggade att vinna, konstaterade de tre i Enköpingslaget, som bildar laget "Team Bambatrion - sista kampen".

Två tredjedelar av laget, Peter och Jonas, var med för två år sedan då tävlingen avgjordes för första gången.
De har i år valt en meny som inleds med bakad potatis, därefter rotfruktssoppa och som avslutning kycklingklubba.
I tävlingen får ingredienserna kosta max tio kronor per portion och ska beräknas på 100 portioner.
- Vi klarade oss med ca åtta kronor, berättar Peter Åhlén. Och det här är definitivt något eleverna skulle gilla.
Återstår att se om det imponerar tillräckligt på den 40 personer stora juryn, där Enköping bland annat är representerad av Johan Örjes, ordförande i nämnden för förskola och grundskola.

De tre tävlingsdeltagarna kommer från olika skolor. Peter Åhlén jobbar på Bergvretenskolan, där mötet med Kurt Weid ägde rum, medan Jonas Österlund till vardags återfinns på Westerlundska gymnasiet. Jukka Becklöf arbetar normalt på Lillkyrkaskolan, där köket dock för närvarande är stängt för ombyggnad.
- Vi har tränat hårt och vill verkligen vinna, deklarerar Jonas.

Motståndarna har möjligen samma inställning men det som kan avgöra tävlingen är vilket lag som bäst klarar pressen när det väl är dags.
- Jag åker runt till alla lagen och försöker dela med mig av mina erfarenheter från kocktävlingar, berättar Kurt Weid. Det finns dock en väsentlig skillnad mellan den här och de flesta andra tävlingar och det är den stora och breda juryn. Sedan är det lite speciellt att stå och laga mat när man har en stor och högljudd publik också.
- Hela syftet med tävlingen är dock att höja statusen hos skolkockarna, berättar Kurt. När de tävlar är alla motståndare men annars har de ju ett gemensamt intresse.
- Sedan vill jag också att politikerna ska se vilken god mat man kan åstadkomma med små medel. Menykostnaden i tävlingen är någon krona mer än vad genomsnittskommunen satsar men här kan politikerna se vad de kan få för pengarna.
I tävlingen ställs Enköpingslaget mot lag från Kinna, Skövde, Huddinge och Österåker. Totalt hade det kommit in ca 30 bidrag av vilka fem alltså valdes ut till finalen.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!