Jenny Gavelin, gruppledare för Liberalerna, har vänt sig till kommunalråden och begärt att samtliga gruppledare bjuds in till information om anbuden före fullmäktiges sammanträde måndagen 11 maj då ledamöterna ska ta ställning till förslaget att sälja kraftvärmeverket till Värmevärden AB.
I ett mejl till kommunalråd och samtliga gruppledare skriver Gavelin att de partier som inte ha representation i Enköpings kommuns moderbolags (EMAB) styrelse bara har fått möjlighet att ta del av de offentliga handlingarna och därför inte ens fått veta vilka övriga anbudsgivare är, och därför inte heller vilka bud de lämnat.
Med anledning av situationen som uppkommit, att inte partierna i EMAB:s styrelse är eniga, anser jag att det är angeläget att åtminstone gruppledare från samtliga partier i kommunfullmäktige har likvärdig bakgrundsinformation, skriver Gavelin i sitt mejl.
Hon tillägger att informationen kan lämnas med en överenskommelse om sekretess.
Liberalerna är inte ensamma i sin kritik av hur processen om försäljning och val av anbudsgivare gått till. När kommunstyrelsen tog beslutet att föreslå försäljning till Värmevärden reserverade sig S-ledamöterna som förordat en annan köpare, men också Miljöpartiet:
– I samband med beslutet i fullmäktige i december 2017 var vi beredda att gå vidare och utreda försäljningsspåret. Det enda anbud som EMAB nu skickat vidare är vi inte nöjda med, och inte heller med svaren på kompletterande frågor vi ställt, säger Kenta Hällbom, gruppledare för MP.
Även Centerpartiet är missnöjda med bristen på information om anbuden:
– Styrelsen hade kunnat låta representanter för övriga partier vara med när försäljningen diskuterades. Vi är väldigt kritiska till hur processen varit när det gäller ett för Enköpingsborna så stort beslut. Det handlar inte bara om pengar, säger Kenneth Löthegård, gruppledare för C.
C röstade för försäljning till Värmevärden i kommunstyrelsen, men Lötegård säger nu att partiet inte har bestämt sig för hur man ska rösta i fullmäktige.
Vänsterpartiet anser liksom L, MP och C att informationen om anbud som lämnats varit dålig:
– Vi vet till exempel inte vad värderingen av Ena energi baserats på och avtalet binder inte heller upp köparen vad gäller vidareförsäljning eller delning av verksmaheter. Men vi har hela tiden varit emot en försäljning av Ena energi, säger Magnus Ahlkvist, gruppledare för V.
EP har inte nått gruppledaren för SD, Lars Frantzén.