Rehabbassäng byggs först 2007

Simhallen renoveras och ny rehabiliteringsbassäng byggs samtidigt i Enköping nästa år. Det blev lösningen när kommunen på försommaren inte fick in några anbud på att bygga enbart rehabbassängen.

Enköping2006-10-09 18:16
Vid senaste kommunfullmäktigemötet beslutades att en miljon kronor från fritidsnämndens investeringsbudget ska flyttas till tekniska nämnden för att möjliggöra bygge och renovering.
Oppsitionsrådet Anneli Djurklou (s) var starkt kritisk till att rehabiliteringsbassängen försenats, men hon och s-gruppen liksom resten av fullmäktige röstade för omfördelningen av investeringspengarna.
Det var när det stod klart att varmvattenbassängen i Kryddgården skulle försvinna, den stängdes sommaren 2005, som pensionärs- och handikappföreningar protesterade och krävde att en ny bassäng skulle byggas. Många ville ha en bassäng kvar i det ombyggda Kryddgården som nu ägs av kommunala bostadsbolaget EHB, men kommunens beslut blev att en rehabiliteringsbassäng ska byggas i anslutning till simhallen i Idrottshuset.

Anbud på bygget begärdes in, men upphandlingen avbröts i juni då inga anbud kommit in.
Nu har tjänstemän och politiker enats om att renoveringen av simhallen och nybyggnationen ska ske samtidigt och inom samma totalentreprenad. Anbudshandlingar håller på att tas fram på fastighetskontoret.
— Meningen är att hela projektet ska genomföras nästa år. Det är kostnadsberäknat till 20 miljoner kronor. Det finns nio miljoner kronor avsatta sedan tidigare till vardera simhallen och rehabbassängen.

Fullmäktigebeslutet ger ytterligare en miljon, och tidigare har 200 000 kronor ombudgeterats från Fjärdhundrabadet och 800 000 kronor från ombyggnad av ungdomshemmet Mossen, säger Reijo Nygård, fastighetschef i Enköping.
I simhallen ska kakel och klinker bytas ut och ny tätningsmassa läggas under de nya plattorna. Lösa delar i betongen under bassängen ska tas bort och betongskikten lagas.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om