Politiska debatter efterfrågas

Enköping2017-11-18 05:55

Mycket bra insändare av Mårten Wedebrand, där politiska debatter efterfrågas av allmänheten inför valet 2018. Politikerna använder gärna uttrycket ”man ska vara närmare väljarna” men visar det sällan i mellanvalsperioden. Kommunstyrelsen borde ta ett generellt beslut om att debattera med väljarna inför valet och inte bara de tre sista veckorna före valet när valstugorna kommer upp på torgen.

Inför valet 2014 kom samma krav upp här i Håbo om en debatt inför valet. Mentor, program och lokal var bokad men politikerna ställde inte upp med motiveringen att de möter människorna och föreningarna på gator och torg under hela valperioden och där diskuterar man problem och önskemål. Problemet är bara att när du möter en person så diskuteras endast frågor mellan de två personerna och inte med de andra partierna och den stora massan. Samma gäller det när de möter föreningarna vid olika tillfällen (exempelvis pensionärerna och de olika idrottsrörelserna) så diskuteras endast deras specifika önskemål och problem, och endast mellan ett parti och förening. Övriga partier medverkar inte i samma möte.

Den stora massan är de som jobbar sju till fem om dagarna och som har en familj och barn, de har ingen möjlighet att träffa politikerna under veckan och därför borde kommunstyrelsen organisera en hearing nu till våren med alla partier på en lördag/söndag eller en arbetsfri dag.

Om viljan och intresset finns borde det kunna ordnas.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om