Nytt ledningsregemente kan läggas i Enköping

Ett regemente med ansvar för merparten av all lednings- och systemkunskapsutbildning inom hela Försvarsmakten skulle vara bra för det svenska försvaret. Och Enköping och S1 har de förutsättningar som krävs för att bli lokaliseringsort för ett sådant regemente.

Enköping2003-12-20 00:00
Det är de slutsatser man kan dra av den närmare 200 sidor tjocka utredning som gjorts av Upplands regementsledning tillsammans med en grupp på cirka 40 personer från samtliga försvarsgrenar, och som presenterades för försvarshögkvarteret den gångna veckan. Utredningen kommer nu att ingå i underlaget till det nya försvarsbeslut som riksdagen kommer att ta i december nästa år.
- Den tekniska utvecklingen går snabbt inom försvaret, och såväl detta som ekonomiska och personella faktorer gör att det framstår som ett bra alternativ att koncentrera utbildningen till en plats, sade överstelöjtnant Mats Blom, ställföreträdande regementschef på S 1, då han tillsammans med major Torbjörn Sahlén, chef för regementets funktionsavdelning, på fredagen presenterade utredningens resultat vid en presskonferens.

Utbildning samordnas
- Det nätverksbaserade försvar som Sverige satsar på tjänar också på att ledningsutbildningen samordnas eftersom det innebär att vapengrensspecifika system som funnits alltmera kommer att försvinna,
Det utbildningssystem som utredningen tänker sig att försvaret ska bygga upp vänder sig till lednings- och sambandspersonal från förbandsnivå och uppåt och bygger på samordning och samträning i gemensamma system. Även utbildning i systemkunskap, teknisk kunskap, från värnpliktsnivå och uppåt ska bedrivas på det föreslagna ledningsregementet.
I uppdraget för utredarna ingick inte att lämna förslag på lokaliseringsort, men de faktorer som är viktiga för ett framtida ledningsregemente är att det finns en väl uppbyggd infrastruktur runt det, att det är geografiskt placerat så att det är lätt att nå för så många som möjligt och att det är nära till försvarsmaktens utvecklingscentrum för ledningssystem.
Det sistnämnda finns i ABB:s gamla lokaler i Stenvreten i Enköping och invigdes för en knapp månad sedan.
— Utredningen har inte föreslagit någon lokaliseringsort, men det är klart att som representant för S 1 kan jag ju se att det finns mycket som talar för att ett eventuellt kommande ledningsregemente skulle placeras här, sade Mats Blom.

Övergång i tre steg
Vilka investeringar som skulle krävas för ett ledningsregemente, och hur många nya tjänster i Enköping det skulle kunna innebära kunde Mats Blom och Torbjörn Sahlén inte säga något om, konsekvenserna av ett nytt regemente, oavsett var det placeras, blir ett uppdrag för kommande utredningar.
Däremot föreslås i utredningen att en övergång till ett ledningsrgemente ska ske i tre steg. Kompetensuppbyggnad under 2004-2005, successiv samordning av utbildningar inom försvarsmakten 2006-2007 och uppnådd full centralisering 2008.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om