Ny trafikplan med fokus på Grillby

Grillby har blivit förfördelat i fördelningen av regionbusstrafiken i Uppsala län. Busslinjerna till och från samhället är för få och bussarna går för sällan. Men nu ska region Uppsala satsa på Grillby i nästa trafikbeställning.

Knutpunkt. Bär alla vägar för bussarna till Grillby snart?

Knutpunkt. Bär alla vägar för bussarna till Grillby snart?

Foto: Anders Jagemo

Enköping2017-02-08 19:00

För ganska exakt ett år sedan berättade EP om att landstinget (nuvarande region Uppsala) och Enköpings kommun tillsatte en arbetsgrupp med tjänstemän och politiker från kommunen och från landstingets kollektivtrafikförvaltning/kollektivtrafiknämnd (UL). Gruppen skulle se över förutsättningar och behov för det kollektiva resandet i Enköping.

Då lyfte man från kommunens sida fram Grillby, som en ort med stort behov av bättre kollektiva kommunikationer.

Ett skäl till Grillbys dåliga bussförbindelser är att orten, till skillnad från till exempel Örsundsbro, ligger en bit ifrån vägnätet som regionbussarna trafikerar.

På det senaste sammanträdet i region Uppsalas kollektivtrafiknämnd togs ett inriktningsbeslut för buss- och tågtrafiken 2018.

När det gäller regionbusstrafiken är inriktningen att i stort sett behålla nuvarande trafikomfattning. Men under 2018 ska busstrafiken utvecklas mellan Österbybruk och Uppsala samt inom Enköpings kommun, då särskilt med inriktning Grillby.

Nu har kollektivtrafiknämnden gett UL i uppdrag att jobba fram ett underlag för beställning av trafiken enligt inriktningsbeslutet. Trafiken som beställs gäller från och med den 10 december 2017 till och med den 8 december 2018.

UL räknar med att resandet kommer att öka med 6 procent nästa år.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!