Majbrasor antände byggnader i Enköping
Bränder utbröt på två ställen utanför Enköping på fredagskvällen. I bägge fallen var det glöd från kasar som antände byggander.
Privatpersoner ingrep snabbt, och fick tillsammans med tilkallad brandkår situationen under kontroll efter relativt kort tid.
En knapp timme senare, vid 20.30-tiden, antändes en loge på en gård i Ulunda strax väster om Enköping. Också där var orsaken en kase. Kringflygande glöd landade på taket som antändes.
Den branden fick större omfattning. En stor brandstyrka sattes in i släckningsarbetet som skedde både utifrån och med rökdykares hjälp inifrån. Större delen av byggnaden kunde omsider räddas.
Under tiden utbröt en gräsbrand vid Rimi i Enköping. Eftersom stadens hela brandstyrka var upptagen med gårdsbränderna utanför Enköping fick brandkåren i Örsundsbro rycka ut och släcka.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!