Nilla Anderssons luckloppisar förra året (som hon då arrangerade tillsammans med Elisabeth Rosenstrand) blev succé. Hundratals besökare och åtskilliga säljare.
– Som mest blev det 57 anmälda deltagare nere vid hamnkajen nära kaféet, berättar hon.
Nu har luckloppisarna både bytt plats och blivit flera.
– Vi har kört varje onsdag och lördag hela sommaren. Vi räknar med att göra ett avslut i samband med trädgårdsdagen i början av september. Då står vi längs allén i Strömparterren, säger hon.
Att luckloppisarna inte kunde vara kvar i hamnen har hon viss förståelse för, även om miljön var lockande.
– Det var mest en säkerhetsfråga och vi blev anvisade den här platsen. Det har fungerat bra och det finns en gemenskap mellan utställarna eftersom många återkommer, även om det är färre deltagare, säger Nilla Andersson.
Omkring ett tiotal försäljare var på plats halvtimmen innan loppisen öppnade på lördagen.
Margareta Larsson är en av de flitigaste.
– Jag har bara missat en gång i år, berättar hon för tidningen.
Hennes hembakta kaffebröd är omtyckt.
– Kommer inte Margareta blir många besvikna, bedyrar arrangören.
Lena Forselius, som bor i närheten, swishar i väg ett par digitala tjugolappar för fikabrödet i kartongen.
– Jag brukar gå förbi här i bland, skrattar hon.
Har du gjort några fynd tidigare i år?
– Ja, en barngrind, faktiskt.
Therese Skemark, och sonen Robin, packar upp prylar och är här för andra gången.
– Jag gillar kretsloppstänket, säger hon.
Flera tidningen träffar uppskattar dock inte satsningen på loppisar på Stora torget, som skulle ha startat förra söndagen, men som regnade in. Anmälningsavgiften avskräcker. Här kostar det 50 kronor per p-plats, där 150 eller 250. Kanske finns det plats för båda.
Lördagen den 18 augusti är Nilla Anderssons luckloppis med som ett inslag på Västerledsdagen.