Det handlar bland annat om flera fall av bedrägerier, så kallad oredlighet mot borgenärer och försvårande av konkurs, samtliga brott bedöms som grova eftersom det rör sig om stora belopp.
Totalt är den sammanlagda summan för bedrägerierna 9,6 miljoner och brotten mot borgenärerna drygt sex miljoner kronor.
Den 49-åriga kvinnan har exempelvis med hjälp av en förfalskad legitimation tagit flera miljonlån i olika banker och finansbolag. När hennes före detta mans företag var på obestånd sålde hon företagets egendom och satte in pengarna på eget konto. När hon själv försattes i personlig konkurs för två år sedan var saldot på hennes konton nära noll och skulderna 2,5 miljoner. Polisutredningen har dock visat att kvinnan var ägare till en fastighet i Enköping och en bostadsrättslägenhet på annan ort, till ett sammanlagt värde av drygt fyra miljoner.
Kvinnan döms alltså till fängelse i två år och sex månader. I domen motiveras längden på straffet med att det oftast är bedrägeribeloppens storlek som är avgörande. Det faktum att ovanligt lång tid gått mellan brotten och lagföringen, majoriteten av brotten begicks 2009 - 2013, anses dock som en förmildrande omständighet som sänker straffet med några månader.
I maj 2011 dömdes kvinnan också för grov ekonomisk brottslighet till ett år och tre månaders fängelse och avtjänade ett år av detta. Vissa av de nu aktuella brotten begicks under den så kallade prövotiden efteråt.
Kvinnan döms också att betala drygt sju miljoner i skadestånd till banker och finansbolag hon lånat pengar av.