Kvinna attackerade två tjänstemän – rev och bet

En kvinna har blivit åtalad efter att ha gått till attack mot två tjänstemän, en ordningsvakt och en arrestvakt, under en och samma utekväll i Enköping.

En ordningsvakt blev attackerad av Enköpingskvinnan när han försökte avlägsna henne från en restaurang.

En ordningsvakt blev attackerad av Enköpingskvinnan när han försökte avlägsna henne från en restaurang.

Foto: Jessica Gow/TT

Enköping2022-11-15 11:50

En kvinna i 25-årsåldern åtalas för våld mot tjänsteman. Detta efter att hon i slutet av augusti i år, när en ordningsvakt försökt avlägsna henne från en restaurang, attackerat densamme genom att riva honom på kinden vilket orsakat smärta och sår.

Åklagaren har yrkat på att kvinnan ska betala skadestånd om 5 000 kronor.

Hon åtalas även för försök till våld mot tjänsteman då hon i samband med att hon skulle föras in i sin cell försökte attackera arrestvakten. Kvinnan ska då ha försökt bita mannen i bröstet, men gärningen fullbordades aldrig.

Det har inte yrkats på skadestånd i det här fallet.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!