Kulturnämnden delar ut stipendier

Kulturnämnden i Enköping har utsett årets heders- och hembygdsstipendiater.

Folke Welén

Folke Welén

Foto: Lotta Lille/arkiv

Enköping2007-12-03 21:20
Mariadöttrarna av den evangeliska Mariavägen som har sitt säte i Vallby söder om Enköping, tilldelas årets hedersstipendium för sitt långvariga arbete med att vårda och förnya miljö och materiella och liturgiska delar av det kyrkliga livet. Folke Welén och Anders Ekman delar på årets hembygdsstipendium.

Hedersstipendiet består i att stipendiaten får välja ett konstverk till ett värde av högst 10 000 kronor ur kommunens samlingar.
Hembygdsstipendiet är 10 000 kronor som delas lika mellan årets stipendiater.
Folke Welén belönas för sitt engagerade och drivande arbete med en inventering och dokumentation av torpbebyggelsen i Torstuna byar.

Anders Ekman får hembygdsstipendiet för sitt mångåriga arbete med att bygga upp ett lantbruksmuseum i Hällsta vid Veckholm. I museet ingår förutom en stor samling lantbruksmaskiner också en unik samling hästskor, något som Anders Ekman blivit specialist på genom åren.
Stipendierna kommer att delas ut vid kulturnämndens traditionella julfrukost i huvudbiblioteket 19 december.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om