Inga beslut om motorbanan

Förslagen till detaljplan och exploateringsavtal för den planerade motorbanan i Enköping antogs inte av kommunstyrelsens arbetsutskott på tisdagen.

Enköping2008-04-15 21:28
Anledningen är att kommunen kräver en bankgaranti från exploatören för att godkänna avtalet som i sin tur är en förutsättning för att detaljplanen ska godkännas.
Exploateringsavtalet innebär att Aros Racetrack Development AB ska bygga en väg från motorbaneområdet med anslutning till riksväg 55 öster om Enköping, samt skyddsåtgärder vid Snedens skyttecentrum.

Vägverket kräver att kommunen ska vara huvudman för projektet.
Enköpings kommun kräver i sin tur en bankgaranti eller annan säkerhet för att inte själv bli betalningsskyldig för vägen och vägkorsningen om bolaget inte klarar betalningen.
- Jag är lite förvånad över att ett sådant problem ska uppstå nu med tanke på att ärendet har varit aktuellt i tio år. Det gäller omkring tre miljoner kronor, sade kommunalrådet Åke Hedén (c), efter arbetsutskottets sammanträde.
Om ingen bankgaranti presenteras kommer kommunstyrelsen inte att ta upp frågorna om exploateringsavtal och detaljplan vid kommande sammanträde 29 april. I så fall kan fullmäktige ta beslut tidigast i juni.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om